Mi is az a jakuza?
A jakuza szervezett bűnözőcsoportokat jelent. Gokudo-ként is szokták emlegetni. Leginkább az olasz maffiához hasonlítható. Eredetük a múlt homályába vész: számos jakuzatag ősi igazságosztó "Robin Hood"-okat, mások mester nélküli szamurájokat, meignt mások régi városőröket neveznek meg őseikként. Sok városban akár egyszerre több csoport is működhet. Ezek a csoportok többször összetűzésbe kerültek és kerülnek a mai napig is egymással. Minden csoporthoz más-más beavatási szertartás tarozik. A jakuzák közé csak férfiak kerülnek be, az egyedüli női tag, akit tiszteletre méltatnak, az csak a "családfő" felesége, az ún. ojabun.
A világháború után a feketepiacot, valamint a legnagyobb szórakoztatóközpontokat, kaszinókat is a jakuzák irányították. A csoportok felépítése olyan, akár egy "nagy család". Vezetőjük a "családfő", akinek a többi tag, (a "testvérek") feltétel nélkül engedelmeskednek.
A jakuzákhoz különböző szokások is tartoznak, ilyen például az ujjlevágás, ami a bocsánatkérés, és a megbánás jele. Ez a szokás a múltba tekint vissza: a kardfogáshoz erős markolásra volt szükség, amelyet a kisujj levágása gyengített, ezért egy harcosnak igazi büntetés volt ez.
A jakuzák körében igen elterjedt a tetoválás. Vannak olyan tagok, akik akár az egész testfelületüket beborító tetoválást viselnek. Gyakran tetováltatják magukra saját csoportjuk címerét is. A karon található, gyűrűt formázó tetoválások az illető jakuza tag által megölt ellenségek számára utal.
Egészen mostanáig, a jakuzákfő bevétele az egyes üzletek, szórakoztató- és vöröslámpás negyedek "bevédése" volt. Mivel, a rendőrség nem nagyon foglakozik e területek belső igazságszolgáltatásával, ezért a jakuzákat sok helyen még ma is kvázi-legális szervezetként ismerik el. Manapság a jakuzák az ún. "bevédésen" kívül más módszereket is alkalmaznak, például nagyobb cégeket zsarolnak meg, megjelennek a részvényesek éves találkozóján így félemlítve meg a tulajdonosokat. Ezen kívül sok más üzleti területen is megtalálható egy-egy jakuza csoport munkája. Ilyen például a bank, a tőzsde, a boksz, a prostitúció vagy akár a fegyver- és a drogkereskedelem is.
Jakuzák és a fürdők
A japán fürdők többségében ki van téve egy felirat, mely szerint tetoválással tilos a bemenet. Mivel, azt mégsem írhatják ki, hogy a jakuzáknak tilos a bemenet, így megoldják azzal, hogy finomkodva a tetoválást viselő embereket próbálják kitiltani. Ennek oka az, hogy a jakuzák köztudottan szép számban viselnek tetoválást. Mindezeket a rendelkezéseket azért vezetik be, hogy elkerüljék az esetleges "nézeteltéréseket", balhékat, valamint a "tisztességes" vendégek biztonsága érdekében.
Jótékonykodás?
1995. január 16-án 7.2 erősségű földrengés rázta meg Kobe városát. Az alig 20 másodpercen át tartó rengés hatalmas kárt hagyott maga után: 5500 ember veszítette életét, közel 400 000 épület dőlt romba, ezzel negyedmillió lakó maradt fedél nélkül. De mégis mi köze ennek a jakuzákhoz? Mivel, a jakuzákat majdnem legláisnak is tekintik, ezért nem véletlen, hogy a nagy kobei földrengés után a jakuza segítséget nyújtott a helyi lakosoknak - még helikopterüket is rendelkezésre bocsátották - és a média akciójukat a lassú kormányzati segítséggel szembeállítva mutatta be.
Írta: Betty-chan |