A kimonó Japán tradícionális viselete. A kimono szó jelentése magyarul ruha, viselni való ruha. Régen ezt a szót összefoglaló néven használták minden ruhadarabra, azonban mára már csak erre a hagyományos japán ruhadarabra.
A kimonók szabása T alakban követi a test vonalát, szabásvonala kissé szögletes. A köpeny bal végét ráhajtják a jobb oldalira. Ellenkező esetben kizárólag csak a halottak felravatalozásán szokás.
A legelső kimonók, amelyek leginkább hasonlíthatóak a mai kimonókhoz az Edo-korban (1600-1867) jelentek meg. Szintén ebben az időszakban kezdett el minél nagyobb szerepet betölteni a művészet, a színjátszás, a gésa életmód. Ezek elterjedése hatással volt a ruházat egyre színesebbé válására, a legtöbb kimonófestési technika is ekkor terjedt el.
Az igazi áttörést a Meiji-korszakban (1868-1912) lehetett tapasztalni, amikor a kimonók már leginkább hasonlítottak a mai formájukhoz, egyre színesebb, motívumokkal díszített kimonók terjedtek el.
Az ezt követő korszak a Taisho-kor (1912-1926). Ekkor a második világháborús vereség és a nyugati hatás végett a kimonók majdnem szinte teljesen eltűntek az emberek köréből. A legtöbben nyugati ruhákra váltottak.
Napjainkban Japánban a kimonó már csak alkalmi viseletként funkcionál, esküvőkön, teaszertartásokon, temetéseken viselik.
Számos fajtája kimonó létezik, női és férfi egyaránt. A kimonók méretét tan-ban adják meg. (1 tan kb. 12 m x 37 cm hosszú csík egy bizonyos anyagból) Egy hagyományos női kimonó mérete 1 tan, míg a gésák által tánchoz viselt kimonó elkészítéséhez 2 tan anyag szükséges.
Régen a kimonók kizárólag csak selyemből készültek, kivéve a yukata-t (a kimonó nyári változata), amely már akkor is pamutból készült, elsősorban azért, hogy a nyári hőségben is viselhető legyen.
A régi, tradícionálisan selyemből készült kimonókat napjainkban felváltották a már mosógépben is mosható, műseselymből, vagy elasztánnal kevert selyemből készülő változatok. A mai kimonókat már általában leginkább az anyagában szőtt motívumokkal, kitöltő hímzéssel készült, esetleg nyomtatott motívumok díszítik. Persze, sok helyen ma is tradícionálisan selyemből készítik, amelyeket kézzel festett motívumokkal díszítenek.
Két tradícionális japán kimonó
Japán esküvői kimonó
Írta: Betty-chan
Forrás: Wikipedia |